קרע ברצועה הצולבת הקדמית

קרע ברצועה הצולבת הקדמית בברך (ACL tear)

אנטומיה של הברך

הברך היא מפרק שמוחזק על ידי ארבע רצועות עיקריות. רצועה היא מבנה בגוף האדם שמחבר בין שתי עצמות ועוזרת לשלוט בתנועת מפרקים. יש שתי רצועות בצידי הברך (בצידה החיצוני והפנימי), ושתיים עמוק בתוך מרכז הברך. שתי הרצועות בתוך הברך חוצות אחת את השניה בצורת "איקס" ונקראות רצועה צולבת קדמית (ACL) ורצועה צולבת אחורית (PCL). הרצועות הצולבות מחברות בין עצם הירך (Femur) לעצם השוק (Tibia). בזמן הפעלת הברך, הרצועה הצולבת הקדמית שולטת עד כמה קדימה יכולה עצם השוק לנוע על גבי עצם הירך. הרצועה הצולבת הקדמית מונעת מעצם השוק להחליק יותר מדי קדימה על גבי הירך. זאת כדי למנוע נזקים למבנים אחרים בברך כמו סחוס, מניסקוס ורצועות אחרות.

קרע ברצועה הצולבת הקדמית- האם מחייב ניתוח?

האם קרע ברצועה הצולבת הקדמית הינה פציעה שמחייבת ניתוח? ד"ר לי יערי בהסבר מקיף על הפציעה, חשיבות הרצועה הצולבת בברך,
מה קורה ברגע שמאובחן קרע ברצועה הצולבת, איך אורטופד הספורט ניגש לנושא, ומה החשיבות והשוני של הפציעה כאשר היא פוגשת ספורטאי ומתי ניתן להשתקם מהפציעה גם ללא ניתוח.
כל המידע והתשובות לשאלות בסרטון >>>

נגן וידאו

פציעה של הרצועה הצולבת הקדמית

הצורה הנפוצה ביותר לפציעה של הרצועה הצולבת הקדמית היא תנועת Pivot, שינוי כיוון או סיבוב של הברך בספורט1. כדורגל, כדורסל וסקי הם ענפי ספורט בהם נפוצים קרעים ברצועה הצולבת. בזמן הפציעה לעיתים נשמע קול כמו "פופ" מהברך. הכאב מיד לאחר הפציעה משתנה, אך יכול להיות חמור. בדרך כלל, הספורטאי לא יכול להמשיך לשחק ומרגיש שהפציעה בברך משמעותית. בשעות הראשונות לאחר הפציעה הברך יכולה להתנפח1. קרור האזור וקיבועו יכולים להפחית את הנפיחות.

קרע ברצועה הצולבת

אבחון קרע ברצועה הצולבת הקדמית

לאחר שמיעת סיפור החבלה ובדיקת המטופל, האורתופד יכול להעריך את מידת הנזק בברך. הנזק יכול לכלול קרע ברצועות נוספות, במניסקוס או נזקים בסחוס1. לציין שאם במקום הפציעה יש אורתופד מומחה בפציעות ספורט, כמו במשחקי כדורגל רשמיים, למשל, ניתן להעריך את הנזק מיידית. אחרת, ברגע שהברך התנפחה, קיים קושי לבדוק את הברך עקב כאבים והגבלת התנועה1. במקרים כאלה הרופא ימתין לירידת הנפיחות למשך כ- 10 ימים לפני שיבדוק את הברך. במהלך תקופה זו כדאי לבצע צילום לבדוק אם קיימים שברים בברך. לעיתים קרובות, ישלח הרופא את המטופל לאחר הבדיקה לביצוע MRI לאשרר את האבחנה או במידה והבדיקה לא חד משמעית, וכן כדי לבדוק האם קיים נזק נוסף בברך1. גם ביצוע ה- MRI רצוי שיעשה לאחר ירידת הנפיחות בברך.

טיפול בקרע ברצועה הצולבת הקדמית

עם קבלת התמונה המלאה על רמת פעילות הספורטאי, הציפיות מהברך לאחר החבלה והנזק בברך, הרופא ימליץ על טיפול המתאים לדעתו. קיים טיפול לא ניתוחי וניתוחי בקרע ברצועה הצולבת הקדמית1. בתקופה המיידית לאחר הפציעה, חשוב לבצע פיזיותרפיה להפחתת כאבים ונפיחות בברך, חיזוקה ושמירה על טווח התנועה. טיפול זה יכול להספיק למטופלים לא ספורטיבים במיוחד או שעושים פעילות גופנית שלא מעמיסה הרבה על הברכיים, כמו למשל רכיבה על אופניים או ריצה1. בספורטאים שרוצים לחזור לספורט שמערב שינויי כיוון, קפיצות, pivoting, במצב של נזק נוסף במניסקוס או בעוד רצועות, או אם המטופל מתלונן שהברך לא יציבה ושהוא "לא סומך עליה", האורתופד בדרך כלל ימליץ על טיפול ניתוחי1.

ניתוח לשחזור רצועה קדמית ושיקום לאחריו

בניתוח מוציאים את הרצועה הקרועה ומחליפים אותה עם גיד שהיא רקמה דומה בתכונותיה לרצועה1. הגיד יילקח מאזור הברך של המטופל או כתרומה מהמת1. במהלך הניתוח יטופל כל נזק אחר בברך. לאחר הניתוח תתחיל תקופה של פיזיותרפיה שתחזיר את התפקוד התקין לברך1. אין זמן מדויק שניתן לנקוב בו לחזרה לספורט- כל ספורטאי ותהליך השיקום שלו. אך בכלליות, היעד הוא חזרה לספורט תוך שנה1. מחקרים מראים שעד שליש מהספורטאים שחוזרים קורעים את הרצועה הצולבת באותה ברך שוב או בברך השניה. שיקום מקצועי ומותאם אישית חשוב למניעה של קרע נוסף ברצועה הצולבת הקדמית. לפני חזרה לספורט באופן מלא, יש לודא בעזרת סדרת בדיקות שהכוח השרירי, שיווי המשקל, הכושר הגופני והתנועות הספציפיות לספורט מאפשרים חזרה שכזו.

1J. A. Niska,F. A. Petrigliano, D. R. McAllister. “Anterior Cruciate Ligament Injuries (Including Revision)” in “DeLee & Drez's Orthopaedic Sports Medicine4th Edition”, M. Miller, S. Thompson (Saunders, 2015) Vol. 2, Chapter 98

אולי יעניין אותך גם

פציעות בקייטסרף

קייטסרף וההתפתחות שלו בעולם קייטסרף הוא ספורט אקסטרים ימי יחסית חדש בעולם, שצובר פופולריות גדולה גם בישראל. הוא משלב עקרונות

קרא עוד »