פריקת כתף

פריקת כתף

מבנה הכתף וכיצד נגרמת פריקת כתף

מפרק הכתף הוא מפרק של "כדור ו"סל". "הכדור" הוא ראש עצם הזרוע וה"סל"- כיס שקיים בעצם השכמה. צורת המפרק מאפשרת לכתף להשיג טווח תנועה גדול מאוד, אבל יתרון זה גם גורם לה להיות עם סיכוי גבוה לפריקה. בזמן פריקת כתף ראש עצם הזרוע יוצא ממקומו שב"סל" שיוצרת עצם השכמה1.

כמעט כל פריקת כתף קשורה לחבלות וקורות באנשים צעירים- בספורט, תאונות דרכים או לאחר נפילות.

מה קורה בפריקת כתף?

קודם כל, פריקת כתף היא ארוע כואב. כשהכתף פרוקה, נרגיש כאבים חזקים באזור הכתף. בחלק מהמקרים גם נשמע קול, מעין "פופ", בזמן יציאת הכתף מהמקום. נרגיש מגבלה קשה ביכולת להזיז את הכתף, ונרצה לספק לה תמיכה כדי שתזוז כמה שפחות. נוכל לראות שהכתף שיצאה ממקומה היא עם "נפח חסר" או "ריבועית" באזור הצדדי בכתף. כמו כן, נראה לעיתים נפיחות באזור בית השחי (לשם פורקת הכתף ברוב המקרים).

פריקת כתף יכולה להיות מלווה בתחושת רדימות באזור הצוואר, הכתף ו/או האצבעות.

ניתוח פריקת כתף
אם אתה חושד בכך שפרקת את הכתף- יש לפנות מיידית לבדיקת רופא.

טיפול מיידי בפריקת כתף

לשים את הכתף במתלה או "משולש" ולקרר את אזור הכתף (לא לשים קרח ישר על העור כדי לא לגרום כוויות קור).

מה צפוי בביקורת אורתופד בזמן פריקת כתף?

בדיקת 2 הכתפיים והשוואתן, בדיקת עצבים וכלי דם בצד של הכתף הפרוקה. ברגע שהרופא חושד בפריקה, הוא ישלח את הפציינט לצילום כדי לודא שאין שברים שימנעו החזרה של הכתף למקום ואז יתבצע שחזור הכתף למקומה1.

תוצאות לאחר השחזור

יורגש שיפור מיידי, הפציינט יוכל להזיז את הכתף ביתר קלות ויקבל הנחיות להתחלת פיזיותרפיה כמה שיותר מהר לשיפור טווחים בכתף וחיזוקה. רוב המטופלים חוזרים לתפקוד מלא של הכתף תוך מספר שבועות לאחר השחזור1.

סיכוי לפריקת כתף חוזרת

התשובה לשאלה תלויה בפקטורים רבים. בין השאר- גיל, רמת הפעילות הספורטיבית וחומרת הפגיעה בכתף. אם מדובר בספורטאי צעיר העוסק בספורט מגע, הסיכוי שיפרוק כתף שוב אם יחזור לספורט יכול להגיע אפילו ל- 70% תוך שנתיים1. פריקות חוזרות יכולות לגרום נזק רב יותר כך שהכתף תהיה חייבת לעבור ייצוב בעזרת ניתוח פריקת כתף .

ניתוח פריקת כתף

ברוב המקרים ניתוח פריקת כתף מבוצע בשיטה זעיר פולשנית (ארתרוסקופיה) דרך כמה חורים קטנים בעור. ניתוח פריקת כתף מייצר מעין "מחסום" של רקמה בקדמת הכתף כך שהכתף לא תפרוק שוב. ניתוח פריקת כתף מחזיר את היציבות לכתף, לספורטאי את הבטחון בכתף שלו וברוב המקרים מחזיר אותו לספורט בו עסק. הסיכוי לפרוק שוב לאחר ניתוח פריקת – נמוך, אבל קיים1.

שיקום לאחר ניתוח פריקת כתף

מהלך ההחלמה תלוי בממצאים שנראים בניתוח פריקת כתף ובסוג הפרוצדורה המדויקת שבוצעה. המטופל יוצא מהניתוח עם מתלה לכתף בו הוא ישתמש כל הזמן, פרט לשעות בהן יש תרגול פיזיוטרפיה. המטרות המיידיות לאחר הניתוח הן להגן על התיקון שבוצע בניתוח תוך הנעת הכתף והפחתת כאבים. הפעלת כף יד, שורש כף יד ומרפק מתחיל ביום הניתוח או יום למחרת. רוב המטופלים יבצעו פעולות כמו כתיבה ואכילה בעזרת היד המנותחת כ- 3-7 ימים לאחר הניתוח. הפעלת הכתף עצמה בהשגחת פיזיוטרפיסט תתחיל שבוע לאחר ניתוח פריקת כתף. 

השימוש במתלה מופסק בדרך כלל 4-6 שבועות לאחר הניתוח. חזרה לנהיגה לוקחת כ- 6 שבועות בדרך כלל. טווח תנועה מלא לכתף חוזר לאחר 8-12 שבועות. בשלב זה, תוך כדי עבודה על טווחי תנועה של הכתף מתחילה עבודה של חיזוק השרירים סובבי הכתף והשכמה. כוח שריר צפוי לחזור 4-6 חודשים לאחר ניתוח פריקת כתף. 

בשלב זה מתחילה גם עבודה שיותר מתמקדת בהחזרת המטופל לספורט. חזרה זו תלויה מאוד בסוג הספורט ובקצב ההתקדמות האישית של כל מטופל. נתוני הבסיס לשוב לספורט הם שהכתף מגיעה לטווח מלא, שיש לשרירים סביב הכתף כוח טוב וסיבולת מספקת ושהמטופל לא מתלונן או מראה סימנים של חוסר יציבות של הכתף. במידה והמטופל עומד בתנאים הללו, הוא יכול לשוב לספורט שאינו כולל מגע לאחר 4 חודשים וספורט כולל מגע לאחר 6 חודשים מניתוח פריקת הכתף. לאחר הניתוח הסיכוי לחזרה של חוסר יציבות היא קטנה והרוב הגדול של המטופלים חוזר לפעילויות שביצע לפני הניתוח.       

טיפול שמרני (לא ניתוחי) בפריקת כתף

אמנם פריקת כתף הוא אירוע טראומטי לגוף, אך ניתן בהחלט להשתקם מאירוע שכזה ולשוב לספורט ללא ניתוח, בעיקר כשמדובר בפריקת כתף ראשונה. ניתוח שמור בעיקר למקרים בהם יש פגיעה קשה באיכות החיים של המטופל (פריקות כתף חוזרות), נזק נרחב שנגרם לעצמות ולרקמות שעוטפות את הכתף וכשקיים סיכוי גבוה לפריקת כתף חוזרת אם בגלל גיל המטופל או הספורט בו עוסק.

הטיפול הלא ניתוחי בפריקת כתף כולל הורדת נפיחות וכאבים מיד לאחר הפריקה בעזרת קרור מקומי ושימוש במתלה לקיבוע הכתף לתקופה קצרה של מספר ימים. לאחר ירידת הכאבים והנפיחות, המטופל יונחה להפסיק להשתמש במתלה בהדרגה ולהתחיל בהנעת הכתף עד השגת טווח תנועה מלא. בתחילת התרגול על המטופל להימנע מהתנועה שבה הסיכוי לפריקת כתף גדול יותר- הרמה צידית וסיבוב חיצוני של היד, כמו בזריקת כדוריד. במקביל, תתחיל עבודה על חיזוק שרירי הכתף והשכמה. כשהכוח השרירי והתנועה שווים לכתף השניה, ניתן להתחיל בתרגול ספציפי לספורט אליו מעוניינים לחזור. בשלב זה חזרה לספורט תיתכן בעזרת מגן כתף גמיש- כמו מעין כתפיה. שיקום שמבוצע תחת השגחה של אנשי מקצוע מומחים בתחום תשפר ביצועים, יכולות ותמנע פציעה חוזרת בעזרת עבודה על טכניקה נכונה. זמן החזרה לספורט לאחר פריקת כתף משתנה בהתאם לספורטאי, לסוג הספורט ולחומרת הפציעה. ברוב המקרים, בדיקות לגבי חזרה לספורט מתקיימות 2-3 שבועות לאחר פריקת הכתף.        

סרטון פריקת כתף קדמית

סיבוכים אפשריים אחרי ניתוח פריקת כתף

בכל ניתוח יש סיכוי מסוים של סיבוכים, גם כשמדובר במנתחים הטובים ביותר. נעשות פעולות רבות למניעת סיבוכים אפשריים, אך לצערנו הם עדיין קיימים. כשמטופל מקבל הסבר לגבי ניתוח פריקת כתף מוצגים לו גם הסיבוכים והסיכונים השכיחים, וכן אלו הנדירים יותר, אך משמעותיים. גם האפשרות של טיפול לא ניתוחי בפריקת כתף, כמו שמפורט כאן למעלה, מוצגת בפניו. 

ניתוח פריקת כתף נחשב ניתוח בטוח ויעיל עם אחוז סיבוכים נמוך. הסיכוי לזיהום או לנזק בעצבים המעצבבים את היד לאחר הניתוח, למשל, עומד על פחות מ -0.4%. עם זאת, אם לאחר הניתוח למטופל יש חום או הפרשה מהפצע או שהפצע הופך אדום, נפוח וכואב, חשוב להודיע על כך למנתח. סיבוכים כלליים שאינם ספציפיים לניתוח פריקת כתף כוללים כאב, שקיים לאחר כל ניתוח. בדרך כלל הכאב הקבוע באזור הכתף נרגע לאחר מספר ימים, אך יתכן שמנותח יסבול מכאב בלילה, בעיקר בשינה על הכתף למשך מספר שבועות. ניתן לשלוט טוב בכאב בעזרת כדורים נוגדי כאב שמרשם להם ניתן למטופל לאחר הניתוח. 

דימום הוא סיבוך נוסף שיכול לקרות בכל ניתוח, לא רק בניתוח פריקת כתף. כיוון שמדובר בחתכים קטנים בעור ובניתוח בצורה זעיר פולשנית ולא פתוחה בדרך כלל, דימום הוא סיבוך נדיר שקורה בפחות מ- 1% מהמקרים.

צלקות לאחר ניתוח קיימות תמיד. שנה לאחר הניתוח הצלקת הופכת להיות דקה ובהירה, כך שכמעט ואינה נראית. בעיקר אם מדובר בניתוח סגור כמו שקורה ברוב המקרים בניתוח פריקת כתף. בחודשים שלאחר הניתוח יתכן שהצלקת תיראה מעט אדומה. קיימות שיטות רבות לטיפול בצלקת והפיכתה לאסתטית יותר לאחר הניתוח. 

אובדן חלק מטווח התנועה בכתף- יתכן חוסר של חלק מהסיבוב החיצוני בכתף לאחר ניתוח פריקת כתף שהולך ומשתפר בחודשים לאחר הניתוח. יתכן אובדן חלקי של תנועת הכתף בכיוונים נוספים, אך זה מצב נדיר יותר ובדרך כלל מטופל היטב בפיזיוטרפיה.   

אחת השאלות שתמיד נשאלת היא מה הסיכוי לפרוק שוב לאחר ניתוח פריקת כתף. יש הרבה מחקרים בנושא בספרות, אבל הסיכוי לפריקת כתף חוזרת בדרך כלל אינו גבוה וכ- 90% מהמנותחים לא פורקים שוב את הכתף לאחר הניתוח. הסיכוי עולה במטופלים צעירים, שמשתתפים בספורט מגע ולא עוקבים אחר הוראות הפיזיוטרפיה לאחר ניתוח פריקת כתף.  

קריש דם ברגל- סיבוך נדיר מאוד (<0.3%). הסיכוי לו עולה מעט באנשים מעשנים, בטיפול הורמונלי/ גלולות, באנשים מבוגרים עם עודף משקל ובמידה והניתוח מתארך מעל שעתיים וחצי (נדיר). בזמן ניתוח לפריקת כתף מלבישים למנותח סביב השוקיים רצועות המחוברות למשאבות שמונעות היווצרות קרישי דם. 

גורמים שתורמים לפריקת כתף

ישנם מספר גורמי סיכון לפריקת כתף. הגורם הראשון והמשמעותי ביותר הוא הגיל. ככל שהמטופל צעיר יותר בזמן הפריקה הראשונה, הסיכוי לפרוק שוב עולה משמעותית. גם מין המטופל משפיע- בגברים הסיכוי לפריקת כתף גבוה מאשר בנשים. העיסוק בספורט מגע, ככדורסל, פוטבול אמריקאי, אומנויות לחימה ועוד, מעלה את הסיכון לפריקת כתף. גמישות יתר בכתף בפרט או בגוף בכלל מעלה סיכון לפריקה של הכתף. בנוסף, הסיכוי לפריקה בספורטאי שכבר פרק את הכתף גבוה מהסיכוי לפריקת כתף ראשונה באותו ספורטאי. אם כך, המטופל שהכי מועד לפריקת כתף יהיה גבר צעיר כבן 20 שעוסק בספורט מגע, כדורסל למשל, יש לו גמישות יתר בגוף וכבר פרק בעבר את הכתף.  

עד כה דיברנו על גורמים שתורמים לפריקת כתף באופן כללי. רוב הפריקות הן פריקות של עצם ראש הזרוע קדימה בכתף. עם זאת, פריקה אחת לכל 20 היא פריקה של עצם זו אחורה בכתף. פריקה שכזו נקראת פריקת כתף אחורית. זהו מצב ייחודי עם גורמי סיכון נוספים שספציפיים לסוג זה של פריקה. למשל, מצבים של התקפי אפילפסיה והתחשמלות יכולים לגרום לפריקת כתף אחורית. גם חבלה ישירה לכתף מכיוון קדימה לאחורה יכולה לפרוק את הכתף אחורה. לציין שפריקת כתף אחורית קשה יותר לאבחן מאחר והיא פחות מכאיבה ומפריעה לתפקוד מאשר פריקה קדמית. היא מורגשת בעיקר בביצוע תרגיל כמו שכיבות שמיכה.   

ניתוח פריקת כתף - שאלות ותשובות נפוצות

 כן, בדרך כלל ניתוח פריקת כתף נעשה כך שהמטופל משתחרר לביתו באותו יום.

אורך הניתוח הוא בין שעה לשעתיים וחצי, תלוי במורכבות שלו. חשוב לציין, שמרגע שהמלווה אומר למנותח בהצלחה והאחרון מועבר לחדר הניתוח, ועד שהמלווה רואה את המטופל לאחר ניתוח עוברות 4-5 שעות לפחות. זאת כיוון שיש פעולות רבות שמתבצעות לפני ואחרי הניתוח, כמו: הכנסת עירוי, הרדמת המטופל והשכבתו בצורה שתהיה נוחה למנתח, ביצוע הרדמה לאזור הכתף, חיטוי וניקוי האזור, לאחר הניתוח- הפסקת הרדמה, ועוד פעולות רבות שלא נפרט את כולן כאן. 

במהלך ניתוח פריקת כתף המטופל לא אמור להרגיש שום כאבים. לפני התחלת הניתוח הרופא המרדים ישתמש באולטראסאונד כדי להזריק חומר מרדים ומשכך כאבים סביב עצבים שמעצבבים את אזור הכתף והיד. הזריקה תגרום לתחושת רדימות לאחר הניתוח מאזור הצוואר לכל אורך היד עד לאצבעות. תחושה זו יכולה להימשך בין 18-72 שעות. כל זמן שהחומר שניתן בזריקה "עובד", אין הרבה כאבים. בו זמנית עם ירידה בהשפעת החומר המוזרק, המטופל יתחיל לקחת כדורים נגד כאבים דרך הפה כדי להפחית את הכאבים בתקופה שלאחר ניתוח פריקת כתף. חלק מהכדורים הם במרשם שיינתן בסיום הניתוח וחלק הם כדורים עם השפעה טובה נגד כאבים שלא צריכים מרשם כמו אופטלגין ואקמול. 

זמן ההחלמה מניתוח פריקת כתף משתנה ותלוי בכמה גורמים כמו חומרת הפציעה, כמה פריקות כתף המטופל חווה לפני הניתוח וכמה זמן לפני הניתוח התחילו הפריקות, כמה המטופל לוקח ברצינות את הפיזיותרפיה במכון ובתרגול בבית בתקופה שלאחר הניתוח.   

פיזיותרפיה מתחילה ביום הניתוח או יום למחרת. הפעלת הכתף עצמה בפיזיותרפיה תתחיל שבוע לאחר ניתוח פריקת כתף. לאורך החודשים שלאחר מכן המטופל יחל לעבוד בהדרגה על טווח התנועה, שבדרך כלל יחזור לעצמו עד 3 חודשים לאחר הניתוח. בנוסף, במהלך השיקום תתחיל עבודה נגד התנגדות וחיזוק השרירים בכתף וסביבה. הרמת משקל כבד תתאפשר לאחר 4 חודשים מניתוח פריקת כתף.

במקרה של ספורטאי, השיקום עם אנשי מקצוע מומחים יכלול תרגול וחיזוקים רלבנטיים לענף הספורט הספציפי, שיפור ביצועים ומניעת פציעה חוזרת תוך עבודה על טכניקה נכונה. חזרה לספורט צפויה בין 4-6 חודשים לאחר ניתוח פריקת כתף.

1S. R. Thompson, M. F. Al- Saati, R. B. Litchfield. “Anterior Shoulder Instability” in “DeLee & Drez's Orthopaedic Sports Medicine- 4th Edition”, M. Miller, S. Thompson (Saunders, 2015) Vol. 1, Chapter 46 .

אולי יעניין אותך גם

פציעות בקייטסרף

קייטסרף וההתפתחות שלו בעולם קייטסרף הוא ספורט אקסטרים ימי יחסית חדש בעולם, שצובר פופולריות גדולה גם בישראל. הוא משלב עקרונות

קרא עוד »