קרע בלברום

קרע לברום כתף (SLAP)

ארתרוסקופיה וזיהוי קרע לברום כתף

קרע לברום כתף – התקדמות בטכנולוגיה וביכולות הניתוחיות מאפשרים למנתחים היום לזהות פציעות שלא ניתן היה לזהות בעבר, ולטפל בהן. למשל, היום ניתן להכניס מצלמה קטנה לתוך מפרקי הגוף השונים. שיטה זו של צפיה במפרק דרך מצלמה נקראת ארתרוסקופיה. בזמן הפעולה המטופל מורדם, והכנסת המצלמה למפרק מבוצעת דרך חורים קטנים בעור (1-2 ס"מ). לאחר הכנסת המצלמה ניתן דרך חורים נוספים בגודל דומה להכניס מכשירים שעוזרים באבחון בעיות במפרק וטיפול בהן. היתרונות בשיטה זו לעומת השיטה הישנה שבה מבצעים ניתוחים דרך חתך גדול הם החלמה מהירה יותר של החתך הניתוחי, פחות כאבים ונזק לרקמות באזור הניתוח, פחות ימי אשפוז, פחות זיהומים. שיטה זו התפתחה מאוד בשנים האחרונות, כך שאבחון וטיפול במפרקים רבים בגוף מבוצעים בקלות יחסית בשיטה ארתרוסקופית. כך גם זיהו את הפציעה שנקראת קרע לברום בכתף.

קרע לברום כתף | מהו הלברום וכיצד ניזוק?

מפרק הכתף שלנו מורכב מ"כדור" ו"סל". ראש עצם הזרוע הוא ה"כדור", וה"סל" הוא שקע בעצם השכמה. ראש עצם הזרוע גדול יותר מהסל. כדי לייצב את ראש הזרוע בתוך עצם השכמה, קיימת רקמה סחוסית- צלקתית רכה שסובבת את ה"סל", זהו הלברום. הוא גורם ל"סל" להיות עמוק יותר ב- 50%, וכך מייצב את ראש הזרוע במקומו במפרק. בנוסף, ללברום מתחברים הגיד הדו ראשי וכן כמה רצועות בכתף שעוזרות לייצובה.

קרע לברום כתף

קרע לברום כתף | הפציעות בלברום יכולות להיגרם בשני אופנים:

ההגדרה של SLAP היא קרע לברום כתף שמתחיל בקדמת ה"סל" במפרק הכתף, עובר דרך חלקו העליון וממשיך לכיוון אחורי. הקרע יכול לערב את הגיד הדו ראשי שמתחבר ללברום, כפי שמוזכר למעלה. בבני 30-40 לעיתים נראה קרעים בלברום כחלק מתהליך תקין של "התבגרות" הרקמה. זאת בניגוד לקרע עקב חבלה בצעירים יותר.

תלונות שכיחות במצב של קרע בלברום בכתף

התלונות הנפוצות במקרה של קרע לברום כתף הן כאב עמום, בדרך כלל בתנועות מסוימות של הרמת היד, תחושה שהכתף לא יציבה, חולשה ואובדן תנועה בכתף, קליקים או "היתפסות" של הכתף1. במידה והספורטאי מרגיש חלק מהתלונות שמתוארות כאן, חשוב לפנות לבדיקת אורתופד מומחה בפציעות ספורט.

מה צפוי במהלך מפגש עם אורתופד

במהלך הפגישה, הרופא ישאל את המטופל מספר שאלות על הכאב. במידה והייתה חבלה- הרופא יחקור כיצד היא קרתה כדי להבין מה הנזק שנגרם לכתף. תתבצע בדיקה מעמיקה של הכתף והמטופל יתבקש לעשות צילום כתף כדי להבין אם יש סיבות אחרות לכאבים בכתף שאינם ממקור הלברום (עדיף להגיע לפגישה מראש עם הצילום). בגלל שהלברום הוא רקמה רכה שלא מורכבת מעצמות, צילום רנטגן לא מדגים אותה בצורה טובה. לכן, בחשד לנזק בלברום, האורתופד יבקש הדמיה מתקדמת כמו MRI או CT יחד עם הזרקת חומר ניגוד לכתף (MRA או CTA בהתאמה) כדי לראות קרעים בלברום.

טיפול בקרע בלברום בכתף (SLAP Tears)

ברוב המקרים הטיפול ב- SLAP הוא לא ניתוחי. כדורים נוגדי דלקת, פיזיותרפיה לחיזוק שרירים סביב הכתף ושיפור תנועתיות הכתף למשך מספר חודשים הם הטיפול העיקרי. במיעוט המקרים הטיפול לא מצליח, ואז תיתכן המלצה על ניתוח. הניתוח מבוצע בארתרוסקופיה, בגישה זעיר פולשנית, כפי שמוסבר למעלה. במהלך הניתוח רואים את הנזק האמיתי של הלברום, ורק אז המנתח יחליט איך לטפל בו באופן האופטימלי. האפשרויות הן הורדת החלק הקרוע או חיבור מחדש של הקרע בעזרת חוטים ועוגנים. חלק מפגיעות ה- SLAP לא דורשות תיקון, אלא שחרור של הגיד הדו ראשי להקלה על כאבים.

סיבוכים בניתוח זעיר פולשני (ארתרוסקופיה)

הסיבוכים בניתוח זעיר פולשני מינימליים, אך קיימים כמו בכל ניתוח. הכתף תהיה נפוחה לאחר הניתוח לכמה ימים, אך הנפיחות תרד עם הזמן. בעיות פוטנציאליות נוספות (ונדירות): זיהום, דימום בניתוח, ירידה בתנועתיות הכתף, קרישי דם ונזק לעצבים וכלי דם.

שיקום לאחר ניתוח

חשוב לשמור על תיקון הלברום, אם בוצע, ולכן הכתף תישאר במתלה למשך מספר שבועות. לאחר הניתוח, פיזיותרפיה היא כלי חיוני להשגת תוצאות אופטימיליות. הטיפולים יתמקדו בשיפור תנועתיות, חיזוק שרירים והחזרה בטוחה ומהירה לספורט. בדרך כלל, ספורטאים שמשתמשים רבות ביד בזמן המשחק- זריקת כדור, שחיה ועוד- יוכלו לשוב לזרוק כדור לאחר 3-4 חודשים. חשוב להבין שהשיקום של כל ספורטאי הוא שונה וזמני החזרה לספורט משתנים. עם זאת, ברוב המקרים לאחר הניתוח יש שיפור בחוזק השרירים בכתף ובכאבים1.

1S.C. Weber “SLAP Tears” in “DeLee & Drez's Orthopaedic Sports Medicine- 4th Edition”, M. Miller, S. Thompson (Saunders, 2015) Vol. 1, Chapter 49

אולי יעניין אותך גם

פציעות בקייטסרף

קייטסרף וההתפתחות שלו בעולם קייטסרף הוא ספורט אקסטרים ימי יחסית חדש בעולם, שצובר פופולריות גדולה גם בישראל. הוא משלב עקרונות

קרא עוד »