קרע בפקטורליס מייג'ור

קרע בשריר החזה הגדול - פקטורליס מייג'ור (Pectoralis Major)

גורמי סיכון לקרע בשריר החזה - פקטורליס מייג'ור

קרע בשריר החזה הייתה בעבר פציעה נדירה. אך עם העליה בפופולריות של טיפוח וחיטוב הגוף והרמת משקולות, השכיחות של פגיעה זו עלתה. קרע בשריר החזה נפוץ בגברים בגילאי השלושים לחייהם וקורה כשהכתף פתוחה לצדדים כמו בדחיקת חזה. צורה נוספת בה נגרם הקרע היא בחבלה ישירה באזור. סוגי ספורט בהם סיכוי רב יותר לקרע מסוג זה: סקי, כדוריד, צניחה, היאבקות ופוטבול אמריקאי1.

תלונות מטופל עם קרע בשריר החזה הגדול

בדרך כלל קרע בשריר החזה נגרם בגיד, שהוא אזור חיבור השריר לעצם. הספורטאי ישמע מעין "פופ"- קול שנוצר בזמן הקרע. נראה גם דימום תת עורי באזור בית השחי, נפיחות ושינוי במראה שריר החזה והכפלים בבית השחי שונים לעומת הצד השני1.

קרע בשריר החזה פקטורליס מייג'ור

אבחנת קרע בשריר החזה - פקטורליס מייג'ור

בקרע של גיד הפקטורליס יש חשיבות לאבחון וטיפול מוקדם. לכן, אם מתעורר חשד לפגיעה באזור השריר, יש לפגוש אורתופד מומחה ספורט בהקדם. לאחר שהרופא ישמע את סיפור החבלה, הוא יבצע בדיקה פיזיקלית. הדמיה של הכתף והזרוע בצילום רנטגן ואולטראסאונד או MRI של בית החזה יומלצו לפי הצורך בכדי להבין את הפגיעה בצורה טובה יותר1.

טיפול בקרע בשריר החזה - פקטורליס מייג'ור

תיקון של קרע בשריר החזה ע"י ניתוח אצל ספורטאים בשבועות הראשונים לאחר הפציעה מוביל לתוצאות טובות הרבה יותר מאשר טיפול לא ניתוחי או ניתוח מאוחר. אם מדובר באדם שאינו פעיל במיוחד, אינו ספורטיבי ולא צריך להשתמש ביד תחת עומסים כבדים, ניתן לטפל בקרע גם ללא ניתוח1.

1 M. Al Ateeq Al Dosari. “Other Muscle Injuries” in “DeLee & Drez's Orthopaedic Sports Medicine4th Edition”, M. Miller, S. Thompson (Saunders, 2015) Vol. 1, Chapter 54

אולי יעניין אותך גם

פציעות בקייטסרף

קייטסרף וההתפתחות שלו בעולם קייטסרף הוא ספורט אקסטרים ימי יחסית חדש בעולם, שצובר פופולריות גדולה גם בישראל. הוא משלב עקרונות

קרא עוד »