תסמונת צביטה בכתף

תסמונת צביטה בכתף

מבנה מפרק הכתף

אחת התלונות השכיחות בספורטאים היא כאבים בכתף. הכתף מכילה מספר עצמות ושרירים שמאפשרים לה להיות המפרק עם טווח התנועה הגדול בגוף. בגלל שהכתף הוא מפרק כה מורכב, הרבה בעיות יכולות להתפתח בתוכו. אוסף השרירים והגידים שעוטף את ראש הזרוע, מחבר אותה לשכמה ועוזר להניע את הכתף במרחב נקרא "השרוול המסובב"1. השרוול המסובב הוא מקור מרכזי לכאב בכתף. מעל לאוסף הגידים והשרירים הללו יש אזור שמשמש מעין "חומר סיכה" לתנועת הגידים. אזור זה נקרא "בורסה" (Bursa) והוא חוצץ בין השרוול המסובב וראש הזרוע לעצם שנמצאת מעליו שנקראת "אקרומיון" (Acromion).

סיבות לכאב באזור השרוול המסובב בכתף:

מאפייני תסמונת צביטה בכתף

כאב ממקור שרוול מסובב ותסמונת "צביטה" נפוץ בספורטאים צעירים ובגיל המעבר. אם בספורט ישנו שימוש ביד מעל גובה הכתף, הסיכוי לתסמונת צביטה בכתף עולה. זה נכון לשחיה, כדורעף, טניס, כדוריד ועוד. הכאב מתפתח בהדרגה. הוא מורגש בקדמת הכתף ובחיבור בין הזרוע לכתף בעיקר בהרמת היד. בתחילה יורגש בעיקר בפעילות, אך יכול להטריד גם במנוחה כשהמצב מתקדם. עם החמרת הבעיה, הכאב יכול לגרום להקטנת טווח התנועה בכתף והגבלה בכוח השרירים.

הטיפול בתסמונת צביטה בכתף

בכל מקרה של כאבים מסוג זה חשוב להיבדק על ידי אורטופד מומחה בפציעות ספורט. זאת כדי לאבחן נכונה את הבעיה. יתכן שלצורך אשרור האבחנה המטופל יתבקש לעבור צילום כתף והדמיות נוספות. לאחר הבדיקה וההדמיות תתקבל התמונה המלאה וכך ניתן לייעץ לספורטאי מה הטיפול המתאים עבורו. ישנם כלים רבים בעזרתם ניתן לפתור את הבעיה: פיזיותרפיה, דיקור, כדורים נוגדי דלקת, זריקה מקומית לכתף- זריקת סטרואידים או זריקת 1PRP. האחרונה מכילה ריכוז של חומרים שעוזרים בריפוי והפחתת דלקת שנלקחים מדם המטופל. אם למרות הטיפול הנ"ל, הספורטאי עדיין מרגיש מוגבל וכאוב כשמנסה לשוב לפעילות, ניתן לטפל בתסמונת בעזרת ניתוח זעיר פולשני1. הניתוח מבוצע בהרדמה כללית דרך חורים קטנים בעור. במהלך הניתוח הכתף תעבור ניקוי להורדת הדלקת, שיוף עצם האקרומיון להגדלת המרווח בין השרוול המסובב והאקרומיון וטיפול בנזקים נוספים במידה וקיימים1. ההחלמה מהניתוח תלויה בפעולות שבוצעו במהלכו, אך ברוב המקרים מדובר על חזרה מהירה לפעילות.

1G. H. Rudolph, T. Moen, R. Garofalo, S. G. Krishnan. “Rotator Cuff and Impingement Lesions” in “DeLee & Drez's Orthopaedic Sports Medicine4th Edition”, M. Miller, S. Thompson  (Saunders, 2015) Vol. 1, Chapter 52

אולי יעניין אותך גם

פציעות בקייטסרף

קייטסרף וההתפתחות שלו בעולם קייטסרף הוא ספורט אקסטרים ימי יחסית חדש בעולם, שצובר פופולריות גדולה גם בישראל. הוא משלב עקרונות

קרא עוד »