מרפק טניס

מרפק טניס (Tennis Elbow)

"מרפק טניס" או בשמו המקצועי Lateral Epicondylitis הוא מצב של כאבים במרפק שנגרמים משימוש יתר1. אומנם שחקני טניס, מטקות או כל ספורט אחר שמשתמש ברקטות סובלים ממצב זה בשכיחות גבוהה, אך ישנם גם סוגי ספורט ועיסוקים אחרים בהם ניתן לסבול מדלקת במרפק טניס.

הנזק במרפק טניס

בעיה זו נגרמת מדלקת (שאינה זיהום) בגידים של האמה שמתחברים לחלק החיצוני של המרפק. אלו הגידים שמכופפים את גב שורש כף היד אחורה, כמו בתנועת Backhand בטניס. הנזק בגידים נגרם עקב חזרה על אותן תנועות שוב ושוב, מה שמוביל לכאב בחלק החיצוני של המרפק. הגיד העיקרי שניזוק נקרא Extensor Carpi Radialis Brevis. דלקת במרפק טניס מופיעה בדרך כלל בבני 130-50.

מרפק טניס

התלונות במרפק טניס

כאב בחלק החיצוני של המרפק והאמה שהולך ומחמיר ויכול להקרין על לשורש כף היד. כשהמצב מתקדם הוא יכול להכאיב גם במנוחה. קיים קושי להרים משקלים ולתפוס עצמים עם כף היד, לעיתים אפילו את כוס הקפה1.

אבחנת מרפק טניס

במידה ויש כאבים כמתואר למעלה יש לפנות לאורתופד ספורט לבדיקה. לאחר הקשבה לסיפור הפציינט ובדיקה פיזיקלית, בדרך כלל מגיעים לאבחנה ואין צורך בהדמיה1. עם זאת, במקרים מסוימים יש צורך בהדמיות. למשל צילום לראות אם אין שחיקה של המרפק, MRI של המרפק לנסות להבין את חומרת הנזק בגידים, MRI של הצוואר לודא שהכאבים במרפק אינם ממקור עמוד השדרה, בדיקת EMG לבדוק האם בעיות בעצבים ביד הם שגורמים לכאבים.

טיפול במרפק טניס

חשוב להפחית בתנועות שגרמו לדלקת במרפק טניס ולנוח, להתאים את הציוד לספורטאי ולשפר את הטכניקה באם מדובר בספורט רקטי. בנוסף, ניתן לקחת כדורים נוגדי דלקת להפחתת הכאבים. אך עיקר הטיפול הוא בתרגול עצמי לאחר הדרכת פיזיותרפיה1. ישנם תרגילים מסוימים שמחקים תנועות של סחיטת סמרטוט תוך שמירה על מרפקים ישרים שעוזרים מאוד לטיפול בבעיה. רק מקרים מעטים לא מסתדרים לאחר התרגול. במקרים אלה ניתן לשקול זריקות של סטרואידים או Platelet Rich Plasma (נקרא בקיצור PRP). זריקת PRP היא ריכוז של חומרים שעוזרים בריפוי והפחתת דלקת שנלקחים מדם המטופל.

טיפול ניתוחי במרפק טניס

במיעוט המקרים הספורטאי לא מעוניין בזריקות או לא מסתדר לאחריהן. במצב זה ניתן לבצע ניתוח בשיטה פתוחה או בשיטה זעיר פולשנית דרך כמה חורים בגודל של כ- 1 עד 2 ס"מ ולנקות את הדלקת1. ההחלמה מהניתוח מהירה. חזרה לספורט לאחר הניתוח אורכת מספר שבועות עד 3 חודשים, תלוי בסוג הספורט. זאת כדי להימנע מפציעה חוזרת ולחזור בצורה בטוחה. יש לציין שכמו בכל ניתוח, יתכנו גם כאן סיבוכים נדירים כמו זיהום, פגיעה בכלי דם ועצבים, איבוד יציבות וטווח במרפק, שיקום ארוך וצורך בניתוח חוזר.

1 J. M. Wolf. “Elbow Tendinpathies and Bursitis” in “DeLee & Drez's Orthopaedic Sports Medicine4th Edition”, M. Miller, S. Thompson (Saunders, 2015) Vol. 1, Chapter 65

אולי יעניין אותך גם

פציעות בקייטסרף

קייטסרף וההתפתחות שלו בעולם קייטסרף הוא ספורט אקסטרים ימי יחסית חדש בעולם, שצובר פופולריות גדולה גם בישראל. הוא משלב עקרונות

קרא עוד »