קרע בגיד הדו ראשי זרועי במרפק

קרע בגיד הדו ראשי זרועי באזור המרפק

אנטומיה של הגיד הדו ראשי זרועי

השריר הדו ראשי זרועי (Biceps) נמצא בקדמת הזרוע ותחילתו באזור הכתף. הוא אחראי על כיפוף המרפק ועל סיבוב שורש כף היד כלפי חוץ (תנועה הנקראת Supination), כמו בתנועת סיבוב של מברג או מפתח1. גיד הוא מיתר חזק שמחבר שריר לעצם. הגיד הדו ראשי במרפק הוא החיבור של השריר הדו ראשי לעצם האמה ליד המרפק.

קרע בגיד הדו ראשי במרפק

פציעה זו היא נדירה ונצפית כמעט תמיד בגברים בני מעל 130. הסיכוי לקרע גדול יותר במעשנים וספורטאים שמשתמשים בסטרואידים1. הפציעה נגרמת בגלל חבלה פתאומית, בעיקר בזמן הרמת משקל כבד כשהמרפק מתיישר, למשל בהרמת קופסא כבדה. ברגע שהגיד נקרע הוא משתחרר לאחור כמעין קפיץ ולא יכול לצמוח חזרה ולהתחבר לעצם ממנה נתלש. ישנם שרירים אחרים בזרוע שמאפשרים כיפוף מרפק בצורה טובה גם ללא הדו ראשי. אך בלא תיקון של הגיד, תישאר חולשה של
כ- 30-40% ביכולת לסובב את שורש כף היד כמתואר למעלה1.

תלונות לאחר קרע בגיד הדו ראשי זרועי במרפק

בזמן הפציעה נשמע בדרך כלל "פופ" מהמרפק, ונרגיש כאב חד שיתכן וייחלש לאחר שבוע- שבועיים1. השריר הדו ראשי יטפס למעלה בזרוע לכיוון הכתף. נפיחות וסימנים כחולים המעידים על דימום יופיעו סביב המרפק והאמה1. המטופל ירגיש חולשה בכיפוף המרפק וסיבוב שורש כף היד החוצה1.

שריר הדו ראשי זרועי

אבחון קרע בגיד הדו ראשי זרועי במרפק

בדרך כלל כדי לאבחן פציעה שכזו מספיק לשמוע את סיפור החבלה ולהיבדק בדיקה פיזיקלית אצל אורתופד מומחה ספורט1. הדמיה בדרך כלל לא נחוצה, אך ניתן להיעזר בצילום, אולטראסאונד או MRI לאשרור האבחנה.

טיפול בקרע בגיד הדו ראשי זרועי במרפק

טיפול לא ניתוחי הוא אפשרות במטופלים מבוגרים וחולים יותר ופחות פעילים, או אם הפציעה היא ביד הלא חזקה כך שניתן להסתדר עם פחות כוח ביד הזאת1. הטיפול מתמקד בהורדת כאבים, דלקת ונפיחות והחזרת תנועה וכוח למרפק עד כמה שניתן. בכדי להחזיר את הכוח והתפקוד התקין למרפק יש צורך לחבר מחדש את הגיד בניתוח. הניתוח צריך להתבצע עד 3 שבועות מהפציעה. לאחר תקופת זמן זו הגיד מתחיל להצטלק ולהתקצר והחזרת התפקוד התקין למרפק מסובכת וקשה יותר1. הניתוח מבוצע דרך חתך אחד בקדמת המרפק, באזור בו הצלקת כמעט ולא נראית לאחר מכן. חיבור הגיד מחדש מבוצע בעזרת כפתור מתכתי שמוכנס דרך חור לעצם האמה (Radius).

שיקום לאחר ניתוח קרע בגיד במרפק

לאחר הניתוח המרפק יישאר בסד לתקופה קצרה שלאחריה יודרך המטופל להפעלה הדרגתית1. זאת כדי להחזיר את טווח התנועה והכוח למרפק. כיוון שלאזור התיקון לוקח להחלים מעל 3 חודשים, חשוב להקפיד על הוראות המנתח לאחר התיקון. ניתן לחזור לעבודה משרדית כמעט מיד לאחר הניתוח, אך הרמת משקל כבד ועבודה פיזית לא תתאפשר למשך כמה חודשים1. עם זאת, כמעט לכל המנותחים יש טווח תקין וכוח מלא בסיום המעקב והחזרה לספורט או לעבודה פיזית מתאפשרת1.  

1 J. P. Bradley, F. P. Tjoumakaris, L. S. Austin. “Distal Biceps and Triceps Tendon Ruptures” in “DeLee & Drez's Orthopaedic Sports Medicine4th Edition”, M. Miller, S. Thompson (Saunders, 2015) Vol. 1, Chapter 66

אולי יעניין אותך גם

פציעות בקייטסרף

קייטסרף וההתפתחות שלו בעולם קייטסרף הוא ספורט אקסטרים ימי יחסית חדש בעולם, שצובר פופולריות גדולה גם בישראל. הוא משלב עקרונות

קרא עוד »