פציעות ספורט באצבעות – פציעות כדורגל , פציעות כדורסל

פציעות ספורט באצבעות

פציעות באצבעות נפוצות בענפי ספורט פופולריים בישראל כמו כדורסל וכדורעף. כיוון ששימוש בידיים נפוץ באותם ענפי ספורט, פציעה שכזו יכולה להיות משמעותית עבור ספורטאי. פציעות אלו יכולות לגרום לירידה מיידית ביכולת ובביצועים1. חשוב להתייעץ עם אורתופד מומחה שייקח בחשבון את כל המשתנים ויתן לספורטאי את הטיפול הטוב ביותר עבורו כדי להחזירו מהר ובצורה בטוחה ליכולות שלו ולספורט.

סוגי פציעות ספורט באצבעות

ישנן צורות שונות בהן ניתן להיפצע באצבעות. למשל: פציעות כדורגל כשוער – חבלת יישור יתר של האצבעות. פציעות כדורסל – חבלה ישירה של האצבע בניסיון תפיסה או זריקה , חבלת אגודל בסקי/ סנובורד1.

פציעות באצבעות. פציעות כדורסל. פציעות כדורגל

התנהלות לאחר פציעה באצבעות

קודם כל, חשוב להגיע לבדיקת אורתופד מומחה ספורט כדי להבין את חומרת הפציעה ואפשרויות הטיפול. למרות שרוב הפציעות הן קלות, עדיף שעין מקצועית תבחן את האצבע, ותעקוב אחר הההחלמה. למרות המחשבה שהפציעה לא חמורה והרצון של הספורטאי לחזור לשחק, חשוב להבין שהתעלמות יכולה לגרום לנזק שיהיה קשה יותר לתקן בהמשך1.

מנגנון פציעה במייצבי האצבע

אפשר לקחת כדוגמא את הפציעה הנפוצה ביותר בין פציעות האצבעות והיא נזק למייצבים של האצבע. הספורטאי יספר שהאצבע קיבלה חבלה ישירה מכדור. למשל פציעות בכדורסל- עקב תגובה איטית למסירה קרובה מתחת לסל, או בכדורעף- חסימה של כדור מהנחתה עם האצבע ולא עם כל כף היד. האצבע לעיתים נוטה לכיוון מסוים בעקבות החבלה1.

תלונות וטיפול בפציעה במייצבי האצבע

כאבים ונפיחות מופיעים מיד, ויש קושי בהנעת האצבע. רוב הפציעות הללו גורמות לנזק קל- מתיחה לרצועות מייצבות המפרקים באצבעות. במצבים האלה חשוב לטפל טיפול מקומי מיידי בעזרת קירור וחבישה של אצבע לאצבע. בימים ובשבועות לאחר הפציעה חשוב לעודד הפעלה של האצבעות, כולל האצבע הפצועה1. חשוב להגיע בהקדם לרופא לאחר פציעה שכזו כדי לודא אם יש צורך בהדמיה של האצבע, אם האבחנה נכונה והטיפול מספק.

שיקום מפציעה במייצבי האצבע

כאבים ונפיחות יכולים להימשך למשך חודשים לאחר הפציעה, וזה טבעי. תרגול ועבודה עם פיזיותרפיסטים וריפוי בעיסוק חיוניים להחלמה נכונה מהפציעה. עם זאת, למרות תרגול נכון יתכנו הבדלים בטווחי התנועה בין האצבע הפצועה לאצבעות הבריאות בסיום הטיפול1.

1 L. M. Brunton, T. J. Graham, R. E. Atkinson. “Hand Injuries” in “DeLee & Drez's Orthopaedic Sports Medicine4th Edition”, M. Miller, S. Thompson  (Saunders, 2015) Vol. 2, Chapter 77

אולי יעניין אותך גם

פציעות בקייטסרף

קייטסרף וההתפתחות שלו בעולם קייטסרף הוא ספורט אקסטרים ימי יחסית חדש בעולם, שצובר פופולריות גדולה גם בישראל. הוא משלב עקרונות

קרא עוד »